مهارت های زندگی 4/5 (1)

موفقیت نردبان موفقیت

مهارت های زندگی

اصطلاح مهارت در معنای مختلفی به کار رفته است. هرکسی در زندگیش از مهارت خاصی برخوردار است مهارت آرایشگری، خیاطی،تایپ کردن و هرکسی بنا به اهداف و انگیزه هایی که در زندگیش داشته است به کسب نوعی مهارت روی آورده است.اما مهارت هایی در زندگی همگان وجود دارد که ندانستن این مهارت ها نه تنها به خود شخص بلکه به خانواده و اجتماع هم آسیب می رساند این مهارت ها مهارت های اخلاقی هستند که اگر جزء آموزش های ما از دوران کودکی می شد یقینا آینده ی بهتری را داشتیم و آمار طلاق و جرائم اجتماعی به حداقل ممکن خود می رسید این مهارت ها تحت عنوان مهارت های زندگی می باشد.هدف از فراگیری مهارت های زندگی ارتقاء سطح سلامت روان افراد و پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشد.

در آموزش مهارت های زندگی به آموزش ده مبحث اصلی و پایه پرداخته می شود:

مهارت خودآگاهی

مهارت همدلی

مهارت برقراری رابطه موثر (ارتباطات موثر)

مهارت روابط بین فردی سازگارانه (ارتباطات بین فردی)

مهارت تصمیم گیری

مهارت حل مسئله

مهارت تفکر انتقادی

مهارت تفکر خلاق

مهارت مقابله با هیجان

مهارت مقابله با استرس

آموزش های ساده و کاربردی سایت راز ساده

تعریف ده مهارت اصلی و پایه ای

مهارت همدلی :

“همدلی” یعنی اینکه فرد بتواند زندگی دیگران را حتی زمانی که در آن شرایط قرار ندارد،درک کند و بتواند دیگران را با همه تفاوت هایشان بپذیرد و به آن ها احترام بگذارد.حتی شده برای یک لحظه خودش را جای طرف مقابل قرار دهد.

مهارت خودآگاهی:

“خودآگاهی” توانایی شناخت هویت فردی و جمعی خود است،آگاهی از خصوصیات فردی،نقاط قوت و ضعف، پیشرفت ها و ناکامی ها و چگونگی تاثیر افکار بر رفتار و احساسات ، معرف هویت فردی ماست.آگاهی از گروه هایی که عضو آن هستیم،چگونگی عملکرد ما در گروه و نقش هایی که در گروه های مختلف ایفا می کنیم معرف مفهوم “ما” و هویت جمعی ماست.شناخت هویت فردی و جمعی به فرد کمک می کند که بتواند خودش و دیگران را بهتر بپذیرد و روابط اجتماعی موثر و همدلانه ای با دیگران برقرار کند.

مهارت برقراری ارتباط موثر:

این مهارت به فرد کمک می کند تا بتواند نظرها، عقاید، خواسته ها، نیازها و هیجان های خود را ابراز و به هنگام نیاز از دیگران درخواست کمک و راهنمایی نماید،مهارت  تقاضای کمک و راهنمایی از دیگران در مواقع ضروری، از عوامل مهم یک رابطه ی سالم است علاوه براین باعث جراتمندی افراد در جوامع مختلف می شود.

مهارت روابط بین فردی:

این مهارت به ایجاد روابط بین فردی مثبت و موثر فرد با دیگر افراد کمک می کند.یکی از این موارد، توانایی ایجاد و ابقای روابط دوستانه است که در سلامت روانی و اجتماعی، روابط گرم خانوادگی و قطع روابط اجتماعی ناسالم,نقش بسیار مهمی دارد.

در مهارت ارتباطات موثر ما بنا به برقراری شریط ایجاد روابط دو نوع روابط داریم: روابط تاثیر گذار و تاثیرپذیر

در چه شرایطی ما مجبور به برقراری رابطه تاثیرگذار و در چه شرایطی مجبور به برقراری روابط تاثیرپذیر هستیم.اولا در برقراری روابط این قانون مهم را در نظر بگیرید که در برقراری ارتباط جای هیچگونه دلسوزی و رودربایستی نیست.افراد موفق افرادی هستند که هدف از برقراری ارتباطات را تنها در منفعت و سود آن می دانند.یاد بگیریم هرگز وقت خود را به بطالت نگذارانیم.اگر در رابطه ایی ضرر است حتی اگر آن رابطه کوتاه مدت است به آن تن ندهید این برای شما و دیگران چیزی جزء خسران به بار نخواهد آورد مثلا در ازدواج هرگز دلسوزی نکنید چه بسا دلسوزی شما برای خود شما نه تنها نفعی نخواهد داشت بلکه سر تا پا خسران خواهد بود دلسوزی شما برای شخص در روابط مثل مرهمی است بر زخم همین که آن زخم التیام یابد شما متوجه اشتباه خود خواهید شد. چه ضرورتی دارد پسری مجرد با خانمی متاهل با دو بچه ازدواج کند؟این دلسوزی و التیام به زودی پایان خواهد یافت در زندگی واقع بین باشید و صحیح ترین انتخاب را برای خود داشته باشید.در مراسمات عزاداری تحت تاثیر روابط و ازدواج با شخصی قرار نگیرید این نیز یک التیام زودگذر است و شما خیلی زود در زمانی کمتر از یک سال پی به اشتباهتان خواهید برد.سعی کنید در برقراری روابط جزء افراد تاثیر گذار باشید نه تاثیر پذیر مگر شرایط ایجاد کند مثلا در دانشگاه شما به خاطر نمره مجبور هستید از رفتار استاد خود تاثیر بپذیرید و تاثیرپذیر شوید.به هر حال برای ایجاد،برقراری و حفظ روابط حریم شخصی خود را حفظ کنید.نگذارید افراد با خودخواهی،حق به جانب بودن ،بی احترامی و هر دلیل بی منطق دیگری وارد حریم شما شده و شما را ضعیف پنداشته و از شما سوءاستفاده کنند.

مهارت تصمیم گیری:

این مهارت به فرد کمک می کند تا به نحو موثری در مورد مسائل زندگی تصمیم گیری نماید.تصمیم هایی مانند دوست،انتخاب رشته ی تحصیلی،انتخاب شغل،یا انتخاب همسر،اگر افراد بتوانند فعالانه در مورد اعمالشان تصمیم گیری نمایند،جوانب مختلف انتخاب ها را بررسی و پیامد هر انتخاب را ارزیابی کنند،مسلما در سطوح بالاتر بهداشت روان قرار خواهند گرفت.

مهارت حل مسئله:

این مهارت تصمیم گیری های هیجانی را در افراد کاهش می دهد و به افراد کمک می کند به مسائل زندگی شان فرایند مدار نگاه کرده و به شکلی فرایندی در جهت حل آن اقدام نمایند.

مهارت تفکر انتقادی:

تفکر انتقادی یا نقادانه، توانایی تحلیل اطلاعات و تجارب است.به عنوان مثال چقدر تحت تاثیر شایعات قرار می گیریم، چقدر فکر خود را به کار می اندازیم و از اندیشیدن و اندیشه های خود برخوردار می شویم، چقدر تحت تاثیر تبلیغات ،رسانه ها و یا حرف های دیگران قرار می گیریم؟جهت قبول یک حرف یا خبر،چقدر تحقیق و تفحص می کنیم؟آیا راه های کسب اطلاعات و تحلیل آن را می دانیم؟آموزش این مهارت، افراد را قادر می سازد تا در برخورد با ارزش ها، فشار گروه و رسانه های گروهی مقاومت کنند و از آسیب های ناشی از آن در امان بمانند.

آموزش های ساده و کاربردی سایت راز ساده

مهارت تفکر خلاق:

این نوع تفکر، به حل مساله و تصمیم گیری های صحیح و به موقع کمک می کند.با استفاده از این نوع تفکر، راه حل های مختلف مساله و پیامدهای هر یک از آن ها بررسی می شوند.این مهارت، فرد را قادر می سازد تا مسائل را از ورای تجارب مستقیم خود دریابد و حتی زمانی که مشکلی وجود ندارد و تصمیم گیری خاصی مطرح نیست،با سازگاری و انعطاف بیشتر به زندگی روزمره بپردازد.

مهارت مقابله با هیجان ها:

این توانایی فرد را قادر می سازد تا هیجان ها را در خود و دیگران تشخیص داده،نحوه ی تاثیر هیجان ها بر رفتار را بداند و بتواند واکنش مناسبی به هیجان های مختلف نشان دهد.

مهات مقابله با استرس:

این مهارت، شامل شناخت استرس های مختلف زندگی و تاثیر آن ها بر فرد است.به عنوان مثال ارتقاء شغلی ،ازدواج، اولین روز کاری، از دست دادن شغل ،قرض،بیماری،از دست دادن پدر ،مادر همه و همه تنش زا هستند.شناسایی منابع بالقوه تنش زا و چگونگی تاثیر آنها،فرد را قادر می سازد تا با اعمال و موضع گیری های مناسب خود،فشار و استرس را کاهش دهند.

آموزش های ساده و کاربردی سایت راز ساده

[star_rating themes=”flat”]

لطفا محبوبیت مطلب را ستاره گذارید

2 thoughts on “مهارت های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − سه =