با صحبت کردن صمیمیت ایجاد کنید 5/5 (2)

ارتباط موثر موفقیت نردبان موفقیت

با صحبت کردن صمیمیت ایجاد کنید


ما معمولا در ارتباطات بیشتر از گفتگو استفاده میکنیم. وقتی به دوستی می رسیم، وقتی در خانواده هستیم، سر کار با همکاران، وقتی  فروشنده یا خریدار هستیم، چه کار کنیم که بعد از هر گفتگویی صمیمیت ها بیشتر شود؟

در فرایند گفت و شنود سعی کنید شنونده ی خوبی باشید و از فرمول: ۱/۲=شنیدن/صحبت استفاده کنید.

ما یک زبان برای صحبت کردن و دو گوش برای شنیدن داریم و رعایت همین تناسب کمک بزرگی به گفتگوهای ما می کند.

images-bin-112

۸ عامل مهم در گفتگو جهت بالا بردن صمیمیت :

اگر این ۸ عامل را رعایت نمایید صمیمیت افزایش پیدا می کند و عدم رعایت این موارد صمیمیت ها را از بین می برد. این موارد بسیار ساده و کاربردی هستند.

۱- قضاوت ممنوع :

وقتی شخصی با شما صحبت می کند به محض اینکه هر قضاوت ذهنی در مورد گفته هایش انجام دهید از حالات چهره ی شما متوجه می شود و چون معمولا قضاوتها منفی انجام می شود و کسی دوست ندارد مورد قضاوت و پیش داوری دیگران قرار بگیرد ناراحت می شود.

۲-به احساسات دیگران بی توجه نباشید :

شنونده ی خنثی نباشید.در برابر صحبت های شاد یا غمگین دیگران واکنش مناسب از خود نشان دهید حتی در حد یک واکنش ساده ی حالت صورت.

بدترین حالت این است که در مقابل حرف های کسی فقط به او زل بزنید و بی تفاوت به او خیره شوید.

۳- راه حل ندهید :

در گفتگوها  ژست  روشنفکران  و متفکران را به خود نگیرید .کسی نیاز به راه حل ندارد شاید فقط می خواهد با حرف زدن خودش را تخلیه کند.

وقتی در ابتدای صحبت سریعا راه حل ارائه می دهید معنای خوبی ندارد یکی از معانی اش این است که شما دانا و آکاه به امور هستید و آن شخص نادان است.

در روابط بین زن و شوهر ها این مورد زیاد دیده می شود که خانم قصد صحبت کردن برای تخلیه خودش را دارد و شوهر که حوصله ی زیاد صحبت کردن خانم را ندارد سریعا یک راه حل ارائه می دهد تا این گفتگو زودتر تمام شود و نجات یابد غافل از اینکه با انجام این کار تازه گفتگوهای اساسی شروع می شود .

۴- مسخره نکنید :

وقتی شخصی از مشکلات و یا اتفاقات زندگی اش می گوید به هیچ عنوان او را مسخره نکنید.

۵- تهدید نکنید :

در گفتگویی که تهدید باشد صمیمیت از بین می رود و از این به بعد شخص تصمیم می گیرد هیچ موضوعی را با شما در میان نگذارد.

۶- برچسب زدن ممنوع :

در بعضی گفتگوها به شخص مقابل برچسب لوس بودن-ابله بودن-ساده لوح و…زده می شود که بسیار ناراحت کننده است و در بعضی موارد از برچسب برای کودکان استفاده می شود که در بزرگسالی مشکلات زیادی در ارتباطات برای شخص ایجاد می نماید.

۷- نصیحت نکنید :

معمولا  اکثر افراد از نصیحت شنیدن بیزار هستند.اگر جایی نیاز است مطلبی را به کسی گوشزد کنید بهتر است به شکل پیشنهاد ارائه دهید تا نصیحت.اینطوری بهتر هم نتیجه می دهد.

۸- سرزنش نکنید :

جمله ی معروفی در این زمینه هست که : سرزنش کردن خنجری است که در قلب طرف مقابل فرو می کنید.هیچ کس دوست ندارد خنجری به قلب اش فرو کنند.اگر جایی نیاز به گوشزد کردن مطلبی بود لطفا به خنجرتان گل بزنید . یعنی شروع به تعریف از خوبی های شخص نمایید و لا به لای آن مطلب را هم بگویید.

مثلا دختر بچه ی شما وسایلش را در اتاق رها کرده است و اتاقش نامرتب است برای اینکه به حرف شما گوش کند بگویید: تو که دختر خوبی هستی-همه ی نمراتت عالی است-نقاشی به این زیبایی می کشی و…بعد لا به لای این تعاریف بگویید: نباید اتاقت نا مرتب باشه.باور کنید به این شکل خیلی بهتر جواب می دهد تا سرزنش کردن ..برای بزرگ تر ها هم به همین شیوه به لحن و در خور خودشان.تعاریف حتما واقعی باشد.

در مورد نصیحت کردن و سرزنش کردن حتما باید شخص گوینده آن کار را انجام داده باشد و رعایت کرده باشد وگرنه نصیحت و سرزنش او بی اثر می باشد.

آموزش های ساده و کاربردی سایت راز ساده

[star_rating themes="flat"]

لطفا محبوبیت مطلب را ستاره گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 9 =